Postoje jela i slastice koje nas svojim mirisom i okusom vraćaju u bezbrižne dane djetinjstva. Jedno od tih jela su i krafne koje me uvijek podsjete na moje djetinjstvo i bake u Lici. Onaj opojni miris slatkog tijesta i čekanje da budu gotove, a ne možeš dočekati da zagrizeš u vruću krafnu iako znaš da ćeš se opeći na vrelo punjenje. Ono čega se posebno sjećam je bojazan od propuha jer tada tijesto nije uspjelo. Zato zatvorite vrata i prozore dok se rade krafne.
Dugo sam tražila pravi recept. Pronašla sam ga u staroj bilježnici suprugove prabake, malo ga doradila i vjerujte, savršene su, meke, prozračne, ne upiju ulje kod prženja, a drugog dana su još uvijek odlične (ako vam koja ostane).





Sastojci za bakine domaće
krafne:
- 5 žumanjaka (najbolje ako su domaća jaja)
- od 60 do 100 g šećera (ovisno koliko slatko volite, uzmite u obzir vrstu punjenja i da slađe tijesto brže potamni kod prženja)
- 1 vanilin šećer
- 1 žlica konjaka ili ruma (može i domaće dobre rakije)
- 250 ml mlijeka
- malo soli
- 80 g otopljenog maslaca
- 500 g glatkog brašna (počnite s 450 pa dodajte još malo ako je potrebno da se tijesto ne lijepi)
- 20 g svježeg kvasca (ili 1 vrećica suhog)
- po želji ribana limunova korica (ako su limuni nešpricani)
Priprema tijesta:
Najprije pripremite kvasac. Razmrvite ga i u lončić stavite kvasac, malo toplog mlijeka (od ukupne količine), malo brašna i šećera. Ostavite na toplo mjesto da se kvasac aktivira. Isto radim i sa suhim kvascem.
Zatim prosijte brašno, dodajte pripremljeni kvas, malo soli i šećer ( ja dodam i vanilin šećer). Dodajte ostatak mlijeka, otopljeni maslac (ne smije biti vruć, neka se prohladi) te jedan po jedan žumanjak. Dodajte konjak ili rum i ribanu limunovu koricu po želji.
Napravite tijesto koje dobro istucite i izmijesite da se odvaja od posude. Kada je tijesto lijepo elastično i sjajno, ostavite ga pokrivenog da se diže. Pazite da ne bude propuh u prostoriji. Idealno je kada je temperatura prostorije između 23 i 25 stupnjeva.
Punjenje prije prženja (dvostruke pokladnice):
Razvaljajte tijesto na 1 do 1,5 cm debljine i čašom režite krugove. Na svaki krug stavite žličicu marmelade (ili čokoladnog namaza), pokrijte drugim krugom te režite manjom čašom da se spoji. Ukoliko se negdje odvaja, popravite vlažnim prstima da se tijesto zalijepi.
Stavite krafne na pobrašnjenu površinu, pokrijte i ostavite da se dižu. Moraju dvostruko narasti.



Kuglice (punjenje nakon prženja):
Nakon što se umiješeno tijesto digne, izvažite komadiće tijesta od nekih 65 do 70 g. Oblikujte kuglice koje stavite na pobrašnjenu podlogu, pospite s brašnom i prekrijte prozirnom folijom. Ostavite ih da se dižu još nekih dva sata. Idealno je kada dosegnu nekih 8 ili 9 cm u promjeru, tada su spremne za prženje.


Prženje:
Možete ih pržiti u ulju ili na masti. Krafne moraju plivati pa vodite računa o veličini posude i količini masnoće. Pržite ih tako da gornja strana ide prva u ulje i tada se prže poklopljene. Kada ih okrenete, prže se bez poklopca. Mora ostati žuta crta po sredini krafne. Potrebno je paziti na temperaturu ulja, optimalno je oko 150 do 160 stupnjeva, maksimalno do 170. (Kažu bake da je najbolje kada umočiš dršku kuhače pa se napravi vjenčić proključalog ulja. Tada se malo smanji vatra.) Prže se dvije do tri minute sa svake strane. Vadite ih šupljom žlicom na papirnati ubrus da se upije višak masnoće.
Probajte dočekati da se ohlade i poslužite posute šećerom u prahu.
Dobar tek!






Jedna misao o “Bakine domaće krafne”