Uskoro će se zazelenjeti moje zeleno srce Hrvatske. Bit će to najprije ona nježno zelena boja, svježa i svijetla koja naslućuje novi ciklus i rast. Crnogorica će krenuti s vegetacijom nakon zimskog mirovanja i mladi izdanci će početi rasti.
Svi mi koji smo odrastali u zelenim brdima u Gorskog kotara vežemo proljeće i početak vegetacije uz branje izdanaka jele, smreke ili bora za izradu sirupa. Ako se nađete u našem kraju u kasno proljeće, tamo negdje u svibnju, primijetit ćete na prozorima kuća tegle u kojima se sunčaju zeleni izdanci između redova šećera ili meda.
Uz boce sirupa od bazge, svaka mama i baka je upravo ovaj sirup imala za slučaj kašlja i prehlade, a mene još uvijek taj smolasti miris i okus podsjeća na djetinjstvo. Danas se sirup može i kupiti u ljekarnama, no ja ga još uvijek izrađujem sama i to u dječjoj verziji, sa šećerom i onoj za odrasle, s alkoholom kao liker.

Ovaj sirup je stari lijek protiv prehlade, kašlja ili bronhitisa te pomaže kod oslabljenog imuniteta jer sadrži visoke količine C vitamina. Ugodnog je okusa i djeca ga vole, a ako mu dodate i limun (nešpricani), djeluje i osvježavajuće. Može se uzimati i preventivno žlicu do dvije dnevno, no nije za trudnice i djecu do 1 godine. Nemojte ga dodavati u čaj jer će izgubiti ljekovita svojstva.
Za branje mladih izdanaka odaberite područja daleko od industrije ili prometa, a mogu se koristiti jela, smreka ili bor. Ne berite puno s istog stabla i ne lomite starije grane, ostavimo ih za budući rast.
U blizini kuće imam smreke pa sam koristila njihove izdanke.
Sastojci za sirup:
- 1 kg izdanaka smreke (mladi, meki, svijetlo zeleni dio)
- 1 kg šećera (može i smeđi ili možete staviti med)
- limun (po želji)
Priprema:
Ubrane izdanke operite i osušite da ne bude tragova vode. Na dno velike staklenke stavite red šećera (ili meda) pa na to red izdanaka, Malo zbijte pa slažite dalje. Možete staviti i limun narezan na kolutove. Završite s redom šećera pa staklenku zatvorite i stavite na toplo mjesto. Obično smo ga stavljali na prozor na sunce, no u nekim izvorima sam pronašla da je ljekovitiji ukoliko stoji na tamnom mjestu, ali tada treba stajati dvostruko duže.
Za izradu sirupa je potrebno 40-ak dana. Kako se šećer topi, u njemu se otapaju smole i sokovi iz izdanaka. Staklenku povremeno protresite.
Kada je sav šećer otopljen, nakon 5 do 6 tjedana, sirup procijedite kroz gazu i spremite u male staklenke ili bočice, čvrsto zatvorite te ga čuvajte na tamnom i hladnom mjestu.
Kada radim verziju za odrasle, iglice i šećer zalijem nekom dobrom rakijom.
Ne znam koliko je ovaj sirup lijek, ali znam da me uvijek podsjeti na derle kakvo sam bila koje s roditeljima i bratom baulja po šumi oko Vrbovskog u berbi “iglica” za sirup. Možda je upravo to ljekovito jer čuva uspomene i čini nas mladima u duši.